Speciální web pro podnikatele

Hospodářská komora ČR ve spolupráci se státní správou připravují speciální web, který má pomoci podnikatelům orientovat se v povinnostech, které musí dodržovat.

Záměrem tohoto webu je zveřejnit veškeré povinnosti, které podnikatelské subjekty v ČR mají. K tomu je připravován zákon, který bude v prosinci 2016 předložen v Parlamentu. Systém, který bude podnikatelům pomáhat, má pracovní název PES (Právní elektronický systém). Princip obsluhy nemá být složitý. Podnikatel nebo firma zadá své IČ a systém vygeneruje jejich povinnosti na následujících 30 dní a vygeneruje sankce, které hrozí za nesplnění povinností. Pro použití systému bude stačit heslo a nastavení parametrů profilu, aby u podnikatelů nebo ve firmách byl umožněn přístup do profilu také zvoleným spolupracujícím osobám, např. právníkům, daňovým poradcům, auditorům nebo i zaměstnancům.

Tento projekt, podle dostupných informací, má podporu mnoha parlamentních stran. Nyní je otázkou, jaký časový prostor budou potřebovat autoři k tomu, aby uložili do systému PES všechna legislativní pravidla (zákony), které musí podnikatelské subjekty dodržovat, jaký časový horizont je potřebný k tomu, aby do systému byly vloženy právní předpisy pro každý jednotlivý a specifický obor podnikatelské činnosti a systém mohl být spuštěn.

Aktualizace:

  • Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila Právní elektronický systém jako novelu zákona č. 301/1992 Sb. dne 8. září 2017.
  • Senát Parlamentu České republiky, jak bylo uvedeno ve sdělovacích prostředcích dne 12. 10. 2017, odmítl Právní elektronický systém jako protiústavní.

Zpět na seznam článků

Zpět na Aktuality